2015. október 12., hétfő

Timeline

A 2. feladatunk egy online időszalag elkészítése volt. Bevallom őszintén, hogy nem voltam túl lelkes, hiszen a matematika és informatika világában nem sokszor van szükség erre a szemléltetőeszközre. Persze hasznos tud lenni, sőt, indokolt a használata, ha pl. a feltalálók és tudósok munkásságát szeretnénk bemutatni, hiszen az online idővonalakon képeket tudunk csatolni az eseményekhez, melyekhez könnyebb társítani fogalmakat, és felidézni is egyszerűbb őket a későbbiek során.
Leginkább magyar irodalom és történelem órán lehet kihasználni az alkalmazás előnyeit szerintem, de - mint utaltam rá - bármilyen órán bele lehet csempészni a tananyagba érdekességképp.
A kooperációt is erősítheti az osztályon belül, ha egy közösen szerkeszthető időszalag elkészítése a feladat.

Jelenleg az informatika fejlődésével kapcsolatban hoztam létre egy idővonalat, mégpedig néhány magyar tudós nevét és találmányát mutatom be (kiegészítve néhány pedagógiai utalással), ezzel is erősítve az érzést, hogy hazánk is büszkélkedhet tehetséges emberekkel.:) 
Kattints ide az idővonal megtekintéséhez!


A weboldalakról:
Nehézséget okozott számomra, hogy a legtöbb helyen napra pontosan kellett megadni az esemény időpontját, ám ennyi információ sokszor nem áll rendelkezésünkre. Végül a http://www.tiki-toki.com/ weboldal mellett döntöttem, ahol már be lehetett állítani a dátum formátumát. Hátteret, kezdőképet is szabadon választhatunk, még az események közti távolságot is be tudjuk állítani, tehát kreativitásunknak és fantáziánknak kevésbé szab határt. Egyedül a beillesztett linkek elérése nem egyértelmű szerintem, a ,,Find out more" gombra kattintva jelenik meg az opcionálisan beállított weblap, de különösebben nem hívják fel a figyelmet a link létezésére.
Praktikusságát tekintve hasonló véleményen vagyok, mint a gondolattérképnél: könnyen bővíthető és korrigálható, bárki számára elérhető, animálható, így kényelmesebb online készíteni időszalagot, mint papíron tollal-ceruzával.

Felhasznált források:

2015. október 5., hétfő

Gondolattérkép

Ezen a héten egy gondolattérkép készítése volt a cél, mégpedig egy olyan témát kellett boncolgatni, melyet később pedagógusként nagy valószínűséggel tanítani fogunk.
A két szakom közül a matematikát választottam, ezen belül is a függvények tulajdonságait, a velük végezhető műveleteket és a transzformációkat bontottam alegységekre, megkönnyítve azok megértését és átláthatóságát. A térképet a https://coggle.it/ weboldalon kreáltam  meg.
Függvények
Hasznosnak tartottam ezt a feladatot, és biztos, hogy máskor is igénybe fogom venni ezt az alkalmazást, akár tanuláshoz, akár tudásátadáshoz, hiszen segít rendszerezni, strukturálni a gondolatokat és fogalmakat. Én személy szerint különösen szeretem a coggle-t, hiszen egyszerű használni, az elkészített objektumokat könnyen lehet mozgatni, változtathatjuk méretüket, valamint az összekapcsoló szakaszok színét is kiválaszthatjuk. A fogalomtérképnek mindig nagy haszna van egy-egy órára készüléskor, és szerintem sokkal egyszerűbb elkészíteni egy digitális eszközön, mint papírra rajzolgatva, nem beszélve arról, hogy könnyebb módosítani, szerkeszteni a későbbiek során, és bárkivel megoszthatjuk, ezáltal gyorsabbá téve az információáramlást.