2015. december 5., szombat

IKT alapú óraterv

Készítettem egy 90 perces matematika óratervet, melyben kombinatorikai feladatok gyakorlása a cél játékosan.
Az óravázlat és a Smart Notebook file ITT tekinthető meg.

2015. december 2., szerda

Digitális források

A Pitagorasz-tétel tanításához kerestem néhány digitális anyagot, amivel érdekesebbé lehet tenni az óra menetét. Először az alábbi GIF-et mutatnám be a diákoknak:

Megkérdezném tőlük, hogy szerintük miért lehetséges, hogy a 2 kisebb négyzet alapú téglatestből az összes folyadék kitölti az alsó téglatestet. Ezután rátérnék konkrétan a Pitagorasz-tétel ismertetésére az alábbi videó segítségével:  http://zanza.tv/matematika/geometria/pitagorasz-tetel

Legódarabkákkal is illusztrálnám, hogy a 2 befogóra emelt négyzetek területének összege megegyezik az átfogó fölé emelt négyzet területével, majd egy videóval ugyanezt bemutatnám, csak más elrendezésben:



Végül jöhetnek a feladatok. Egy vicces képpel hoznám meg a kedvüket, ami egy elrontott feladat a derékszögű háromszög átfogójának kiszámolásával kapcsolatban. Nyomatékosítanám, hogy nem erre a megoldásra vagyok kíváncsi a számolások során! :)
Találtam egy jó online tesztet, a hátránya csupán annyi, hogy angolul vannak a kérdések. Ha nem ismerik ezt az idegennyelvet a diákok, akkor közösen meg lehet oldani a feladatokat a tanár tolmácsolásával, egyéb esetben akár önállóan is lehet dolgozni.

2015. november 28., szombat

Tesztfeladatok

A learningapps oldalon készítettem 3 különböző típusú feladatot az informatika témakörében.
Az első feladatban fel kell ismerni az alaplap részeit. Még a játék előtt bevinnék az órára több nyitott számítógépházat, és megnéznénk közösen, mikből is épül fel a PC. 2-3 fős csoportokat alkotnék, minden csapatnak adnék egy-egy gépet, hogy nézzék meg részletesen, és próbálják meg memorizálni, melyik egység hogy néz ki és hol található. Ezután rátérnék az egyes részek funkciójának ismertetésére.

2015. november 16., hétfő

Digitális tananyag - interaktív tábla

Manapság az "interaktív tábla" említése során szinte senki sem lepődik meg és kérdezősködik, hogy mégis mi ez az egész és mire jó. Egyre elterjedtebb a használata az iskolákban, egy kis irigységet is vált ki ez belőlem, ugyanis még ,,az én időmben" csak álmodoztunk ilyen szerkezetről, és valójában bele sem tudtunk gondolni, el sem tudtuk képzelni, mennyi lehetőség rejlik a használatában. Ezért elhatároztam, hogy ha lesz szerencsém egy interaktív táblával felszerelt intézményben dogoznom, akkor mindent meg fogok tenni, hogy segítségével színt vigyek a koszinusztételes, köbgyökös és integrálós mindennapokba.

2015. november 2., hétfő

Digitális történetmesélés

Sokat gondolkodtam, hogy mit is jelenthet a "digitális történetmesélés", és hogyan is tudnám alkalmazni ezt a módszert egy matematika vagy informatika órán. Végül arra jutottam, hogy a legcélszerűbb olyan feladatoknál mesélni, amik szorosan kapcsolódnak a mindennapi élethez, hogy meg tudjuk mutatni, van haszna ezeknek a tárgyaknak a tanulásának.
Olyan weboldalt kerestem, ahol animációt tudok készíteni, nem csak szimpla diavetítést, hogy minél jobban felkeltsem az érdeklődést és inspiráló hatással legyek a tanulókra, hátha nagyobb kedvük támad így nekik is alkotni egy-egy digitális történetet.
A www.goanimate.com honlapot találtam a legmegfelelőbbnek a cél megvalósításához. Itt egyszerűen lehet animációkat szerkeszteni, több stílusban, rengeteg képpel, szereplővel, hanggal. Igaz, angolul van, de elég könnyen el lehet igazodni rajta, bátran ajánlom mindenkinek a használatát. Sajnos csak az ingyenes verziót tudtam használni, ez azzal a hátránnyal jár, hogy a "goanimate free trial" felirat bele van égetve a videómba, így nem egészen esztétikus, de remélem túlzottan senkit sem fog zavarni.
Videómban a kamatszámításról beszélek egy kicsit, megismertetek néhány fogalmat, majd számításokat végzek el. Nem akartam túl hosszúra húzni a felvételt, ezért csak 2 feladatot mutattam be, de elég valószínű, hogy a jövőben is fogom használni ezt a módszert. Alkalmazható figyelemfelkeltésre tanórán vagy internetes felületen megosztva, a távoktatásnak is nagyszerű eszköze lehet, és aktivizálhatjuk is a gyerekeket, ha csoportmunkaként adunk ki valamilyen történet elmesélését.
ITT található a videó

2015. október 12., hétfő

Timeline

A 2. feladatunk egy online időszalag elkészítése volt. Bevallom őszintén, hogy nem voltam túl lelkes, hiszen a matematika és informatika világában nem sokszor van szükség erre a szemléltetőeszközre. Persze hasznos tud lenni, sőt, indokolt a használata, ha pl. a feltalálók és tudósok munkásságát szeretnénk bemutatni, hiszen az online idővonalakon képeket tudunk csatolni az eseményekhez, melyekhez könnyebb társítani fogalmakat, és felidézni is egyszerűbb őket a későbbiek során.
Leginkább magyar irodalom és történelem órán lehet kihasználni az alkalmazás előnyeit szerintem, de - mint utaltam rá - bármilyen órán bele lehet csempészni a tananyagba érdekességképp.
A kooperációt is erősítheti az osztályon belül, ha egy közösen szerkeszthető időszalag elkészítése a feladat.

Jelenleg az informatika fejlődésével kapcsolatban hoztam létre egy idővonalat, mégpedig néhány magyar tudós nevét és találmányát mutatom be (kiegészítve néhány pedagógiai utalással), ezzel is erősítve az érzést, hogy hazánk is büszkélkedhet tehetséges emberekkel.:) 
Kattints ide az idővonal megtekintéséhez!


A weboldalakról:
Nehézséget okozott számomra, hogy a legtöbb helyen napra pontosan kellett megadni az esemény időpontját, ám ennyi információ sokszor nem áll rendelkezésünkre. Végül a http://www.tiki-toki.com/ weboldal mellett döntöttem, ahol már be lehetett állítani a dátum formátumát. Hátteret, kezdőképet is szabadon választhatunk, még az események közti távolságot is be tudjuk állítani, tehát kreativitásunknak és fantáziánknak kevésbé szab határt. Egyedül a beillesztett linkek elérése nem egyértelmű szerintem, a ,,Find out more" gombra kattintva jelenik meg az opcionálisan beállított weblap, de különösebben nem hívják fel a figyelmet a link létezésére.
Praktikusságát tekintve hasonló véleményen vagyok, mint a gondolattérképnél: könnyen bővíthető és korrigálható, bárki számára elérhető, animálható, így kényelmesebb online készíteni időszalagot, mint papíron tollal-ceruzával.

Felhasznált források:

2015. október 5., hétfő

Gondolattérkép

Ezen a héten egy gondolattérkép készítése volt a cél, mégpedig egy olyan témát kellett boncolgatni, melyet később pedagógusként nagy valószínűséggel tanítani fogunk.
A két szakom közül a matematikát választottam, ezen belül is a függvények tulajdonságait, a velük végezhető műveleteket és a transzformációkat bontottam alegységekre, megkönnyítve azok megértését és átláthatóságát. A térképet a https://coggle.it/ weboldalon kreáltam  meg.
Függvények
Hasznosnak tartottam ezt a feladatot, és biztos, hogy máskor is igénybe fogom venni ezt az alkalmazást, akár tanuláshoz, akár tudásátadáshoz, hiszen segít rendszerezni, strukturálni a gondolatokat és fogalmakat. Én személy szerint különösen szeretem a coggle-t, hiszen egyszerű használni, az elkészített objektumokat könnyen lehet mozgatni, változtathatjuk méretüket, valamint az összekapcsoló szakaszok színét is kiválaszthatjuk. A fogalomtérképnek mindig nagy haszna van egy-egy órára készüléskor, és szerintem sokkal egyszerűbb elkészíteni egy digitális eszközön, mint papírra rajzolgatva, nem beszélve arról, hogy könnyebb módosítani, szerkeszteni a későbbiek során, és bárkivel megoszthatjuk, ezáltal gyorsabbá téve az információáramlást.

2015. szeptember 28., hétfő

A kezdetek

Üdvözöllek!

Először is szeretnék bemutatkozni pár mondatban. 

  • Fejes Réka vagyok, jelenleg az Eötvös Loránd Tudományegyetem hallgatója. Reményeim szerint pár év múlva, a diploma megszerzését követően elhelyezkedhetek matematika-informatika pedagógusként kis országunk valamely nagyszerű közoktatási intézményében.
  • 2 éve költöztem fel Budapestre albérletbe, előtte a Balatonhoz közel laktam szüleimmel 21 évig. Úgy érzem, jót tett nekem ez a fajta függetlenség és magamra utaltság, ezáltal sokkal magabiztosabb (és kimerültebb:D) lettem.
  • Február óta egy magániskolában tanítok programozást általános iskolásoknak. Imádom ezt a munkát végezni, igazán felemelő érzés tud lenni egy-egy gyermekmosoly, mikor ráébrednek a csöppségek, hogy mégsem olyan nagy ördöngösség az a bizonyos tanulásnak nevezett agyrém.:)
  • Szabadidőmben - ha néha rendelkezek ilyen kiváltsággal - dobolni tanulok, főzőcskézek, néha kocogok egy keveset, vagy a barátaimmal találunk ki izgalmas programokat.


És hogy miért is blogolok? Nos, ez az online felület fog otthont adni az egyik pedagógiai tárgyam beadandóinak, úgyhogy még egy pár hónapig mindenképp gazdagodni fog az oldalam bejegyzésekkel.

Örülök, hogy itt jártál, további kellemes napot kívánok!