2015. november 28., szombat

Tesztfeladatok

A learningapps oldalon készítettem 3 különböző típusú feladatot az informatika témakörében.
Az első feladatban fel kell ismerni az alaplap részeit. Még a játék előtt bevinnék az órára több nyitott számítógépházat, és megnéznénk közösen, mikből is épül fel a PC. 2-3 fős csoportokat alkotnék, minden csapatnak adnék egy-egy gépet, hogy nézzék meg részletesen, és próbálják meg memorizálni, melyik egység hogy néz ki és hol található. Ezután rátérnék az egyes részek funkciójának ismertetésére.

Az elméleti alapok elsajátítása után kezdődhetnek a tesztfeladok. ,,Az alaplap részei" blokkban meg kell találni az egyes elemek helyét a képen. Szerintem inkább csoportosan kellene megoldani ezt a feladatot, hiszen nem biztos, hogy mindenki emlékezett az összes komponensre, egyszerűbb, ha együtt próbálják meg kitalálni az eszközök helyét.



,,A számítógép felépítése": fel kell ismerni a jellemzés alapján a szerkezeteket, segítségképpen képekkel illusztráltam őket, hátha így jobban össze tudják illeszteni a párokat. Csoportonként 1-2 elemet kellene összecsatolni a táblánál, rossz megoldás esetén kérhetnék a többi csoport segítségét.

Az utolsó feladat, a ,,Mértékegységek" egy ismétlő feladat, ami a korábbi órá(ko)n elhangzott adatmennyiségek átváltásának szabályain alapul. A gyerekek külön-külön gépnél ülnének, de online egymás ellen versenyeznének.

A játékok ITT érhetőek el 

4 megjegyzés:

  1. Két apró, technikai megjegyzésem volna:
    az alaplapon szerintem egy 9-tűs soros port (http://www.ict.kth.se/courses/IS1200/2014/swsetup/pixserial/serport.jpg) van elnevezve VGA-nak (de ahogy elnézem, a wikipédián is :))

    illetve nem tudom pontosan, mennyire elterjedt informatikus körökben a bináris prefixumok szigorú használata, de talán az utolsó feladat kapcsán érdemes lehet ezekre külön kitérni, hiszen pl. egy 500 "gigás" merevlemez alatt a gyártók (a memóriacímzés kötöttségei alól felszabadulva) valóban 5*(10^11) azaz ötszázmilliárd bájt tárolókapacitást értenek, márpedig ez a bináris egységekbe váltva több mint 30 GiB "hiányt" eredményez... (ha 500 GiB lenne az elvárt)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm a hozzászólást!
      Úgy tudom, hogy korábban a 9 tűs D-Sub is VGA portként volt említve, de ennek még mindenképp utánajárok. Igazad van egyébként teljesen, mivel manapság a DE-15 kialakítású interfész a legelterjedtebb, így célszerűbb soros portként említeni a 9 érintkezős változatot.
      A binárs prefixumokról valóban érdemes lenne részletesebben beszélni, köszönöm az észrevételt!

      Törlés
    2. és tényleg! "a VGA" elődje volt a 9 tűs is... nem néztem körül elég alaposan ezek szerint :)
      (link: http://old.pinouts.ru/Video/VGA9_pinout.shtml)

      Törlés
  2. Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.

    VálaszTörlés